Vezmite kúpu nehnuteľnosti ako cestu do exotickej neprebádanej krajiny

shutterstock_145171495
Aj keď má každý z nás dostatočne veľké skúsenosti na to, aby vedel spoľahlivo zadefinovať, čo očakáva od svojho bývania, zadanie, na základe ktorého sa vyberie do sveta hľadať ten svoj ideál, býva často prvým a zásadným problémom. Dôvody prečo je to tak sú tri. 

Prvým je aj v iných oblastiach opakujúca sa mylná predstava, že sme racionálne bytosti, ktoré veľmi dobre rozumejú svojim vnútorným motiváciám a potrebám, a teda sa vedia aj správne a racionálne rozhodovať. Ako už potvrdil nejeden renomovaný výskum, nič nemôže byť ďalej od pravdy. Staršia časť nášho mozgu zodpovedná za city a pocity je v tomto prípade tým skrytým našepkávačom, ktorého nie je dobré ignorovať. Aj keď je rozumné, tak ako nám to všetci od malička pri rozhodovaní radia, napísať si naše kritériá na papier, skúsenosť potvrdzuje, že akýsi neuchopiteľný dojem často rozhodne.

Majte preto stanovené základné kritériá ako štvorcové metre, vzdialenosť od centra v kilometroch a počet bytov na poschodí, ale skutočne iba rámcovo a nedržte sa ich zubami- nechtami. Oveľa väčší dôraz klaďte na kritériá v alebo ich skupiny a ich vplyv na váš budúci životný štýl. Ako napríklad, kde budete ráno behať so psom, aký typ ľudí by mali byť vaši susedia, aby ste s nimi vedeli vychádzať alebo dokonca byť priateľmi, prípadne na čo sa chcete pozerať neskoro večer z okna.

Druhým dôvodom je presvedčenie, že realitný trh, spôsob jeho fungovania a ponuku na ňom dobre poznáme, lebo sme v priebehu rokov navštívili množstvo svojich známych, počuli ich nákupné príbehy a nadobúdacie ceny a tiež preto, že dokážeme veľmi dobre pracovať s internetom, kde sú všetky najaktuálnejšie a najspoľahlivejšie informácie. Bohužiaľ aj tu platí – Neverte tomu čo sa hovorí, neverte tomu čo sa píše, všetko je inak!

Ponuka nehnuteľností na trhu je relatívne fixná. Pokiaľ nie ste ochotný čakať na novú výstavbu, ktorá môže, ale nemusí vyhovovať tomu čo hľadáte, 2 až 4 roky, jedinou cestou je vybrať si z existujúcej ponuky. Ponuka nehnuteľností má zároveň istú štruktúru, ktorá hovorí o tom , že tých 1000 bytov v aktuálne v ponuke je veľmi podobných tým bytom, ktoré dnes v ponuke nie sú, ale zajtra by tam mohli byť.
Jednoducho povedané pravdepodobnosť, že ak počkáte, ponuka bude lepšia resp. iná, ako to čo aktuálne vidíte, je pomerne malá. Za týchto podmienok teda vyhráva ten, ktorý dokáže rýchlejšie ako ostatní rozpoznať, ktorá nehnuteľnosť je z aktuálnej fixnej ponuky tá najlepšia. Stretnutie so skúseným maklérom je v tomto prípade najlepšou cestou. Ukáže vám čo je možné, čo nepravdepodobné a čo nereálne, zároveň vás naučí ktorá nehnuteľnosť je svojimi parametrami v ponuke skutočne výnimočnou. 

Tretím dôvodom prečo zlyhávame v našej kúpe už pri zadaní je fakt, že sa naše nákupné rozhodovanie nedeje izolovane bez nášho okolia. Vo väčšine prípadov je kúpa nehnuteľnosti záležitosťou viac než jednej osoby. Platí to, ak ide o kompletnú rodinu, začínajúcich partnerov, ale aj v prípade sólo osoby, keďže aj tá sa radí so svojimi najbližšími. Obzvlášť silný vplyv okolia je v prípade, že poskytuje časť alebo celú sumu finančných prostriedkov a teda má doslova kúpené hlasovacie práva.

A tu je práve ten háčik. Aj keď ste vy porozumeli svojim potrebám a motiváciám a naozaj, hoci čiastočne, spoznali realitu realitného trhu vaši spolurozhodovatelia sú v tejto fáze na tom stále rovnako zle. Zároveň ich skúsenosti, životný štýl a predstava o tom čo je dobré sú často až diametrálne odlišné od tých vašich. Všetci poznáme tie nepreklenuteľné generačné rozdiely alebo rozdiely medzi pohlaviami. Okrem toho, že ich nákupné zadanie musí prejsť rovnako zložitým procesom, ako to vaše, je dôležité ako vznikne finálny konsenzus.
Tu je veľmi dôležité, aby výsledok nebol všetkých uspokojujúci, ale nikoho netešiaci kompromis. Je vhodné oddeliť poradcov, ktorí v danej nehnuteľnosti budú žiť od tých, ktorí sa rozhodovania iba zúčastňujú, napríklad vďaka faktu, že kúpu spolufinancujú. Zároveň je nutné oddeliť neskúsených od skutočne skúsených. Nekriticky prijímať názory alebo odporúčania ľudí, ktorý si procesom kúpy sami neprešli, je vážnou chybou. No a v samotnom jadre dôjde na to staré známe – komunikujte, diskutuje a argumentujte! 

Na záver je potrebné povedať jedno základné minimalistické pravidlo – menej je viac. V prípade stanovenia kritérií pre kúpu nehnuteľnosti je uplatňovania tohto pravidla veľmi prospešné. Fakticky existujú iba 2 kritériá, pri ktorých nemôžete pri kúpe urobiť kompromis– rozpočet a minimálna veľkosť (zvyčajne vyjadrená počtom izieb). Všetky ostatné by mali byť flexibilné, aby ste v kontakte s realitou nedošli do frustrovanej situácie, že vlastne nemôžete kúpiť to, čo chcete.

Blízko k centru môže znamenať – byť v samotnom centre, ale aj v blízkosti zastávky dobrého priameho dopravného spojenia. Kontakt s prírodou môže znamenať vlastnú záhradu, ale aj väčší balkón či terasu s výhľadom do udržiavaného vnútrobloku s nádhernými stromami. Komfortné bývanie môže byť byt v novopostavenom projekte, ale aj v kvalitne zrekonštruovanom byte v zmodernizovanom bytovom dome.
Kúpa nehnuteľnosti má byť príjemným zážitkom. Je preto najlepšie sa postaviť už v zadaní k celému procesu správnym spôsobom. Vezmite to ako cestu do exotickej neprebádanej krajiny. Pôjdete iba s rámcovým plánom cesty a dobrým sprievodcom. Viete, kam by ste sa chceli pozrieť, ale nebudete sa vyhýbať ani bočným cestičkám, ktoré často ponúknu väčší zážitok, ako tie najznámejšie atrakcie. A budete si to užívať.