Realitná kancelária – Rezignácia

shutterstock_10482172Možno namietať, že služby realitného makléra sú na našom trhu nadbytočné. Veľa  z vás, ktorí majú aké také schopnosti a dostatok času dokáže predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez toho, aby k tomu využili služby realitného makléra či kancelárie. A nie je to len slovenské špecifikum. Aj v zahraničí, kde je realitný maklér uznávaná a dobre platená služba, sú ľudia, ktorí svoju nehnuteľnosť predávajú alebo kupujú úplne sami. Mnohí z nich sa následne sami stanú realitnými maklérmi.

V našich podmienkach je však ľudí, ktorí predávajú alebo kupujú sami, dramaticky viac. Hlavný dôvod nie je ani tak, že by sme boli šikovnejší národ (čo určite sme, veď sa len pozrime na akýkoľvek svetový rebríček), ale skutočnosť, že na neustále organicky sa vyvíjajúcom trhu realitných sprostredkovateľov nikto nevie, ktorý maklér akú úroveň služieb ponúkne. Najjednoduchším rozhodnutím je potom radšej sa realitnému maklérovi úplne vyhnúť, resp. mať s nimi skôr rezervovaný vzťah (aby sa prípadne dalo zachrániť to, čo by on mohol pokaziť).

Je to však len prvoplánové rozhodnutie. Čo sa zdá na prvý pohľad rozumné, je v skutočnosti krátkozraké a neefektívne. Cieľom tohto blogu práve vysvetliť, prečo je ako na každú špecializovanú operáciu, akou je oprava auta, vytrhnutie zuba, tak i na realitnú transakciu vhodný špecialista – realitný maklér.