Nástrahy kúpy nehnuteľnosti s cieľom prenájmu

shutterstock_221296210Realitný trh sa pomaly prebúdza. Na trh prichádzajú novostavby, ktoré si svojimi podmienkami dokážu priblížiť krízou pošramotenému apetítu kupujúcich. I keď kúpa za účelom prenájmu nie je ešte zďaleka tak častá ako pred krízou, začína si opäť získavať stratenú dôveru. Ponúkam preto pár rád ako v takýchto prípadoch postupovať.

Za prvé si treba uvedomiť, že na takúto transakciu sa treba pozerať inou optikou ako pri klasickej kúpe. Za ďalšie chcem podotknúť, že takáto kúpa nie je určená pre každého. Je treba nájsť spoľahlivých nájomcov, spoľahlivo sa s nimi dohodnúť, udržiavať nehnuteľnosť v užívaniaschopnom stave a na konci mať výnos, či nebyť v prevádzkovej strate.

Mnohí sa domnievajú, že takáto transakcia je nielen bezpečná, ale aj pomerne bezstarostná investícia. No tu je niekoľko bodov, ktoré treba mať na pamäti.1. Nepodliehajte pri výbere svojim súkromným preferenciám.

Čo sa páči vám, nemusí byť v súlade s všeobecne prevládajúcim vkusom. Ak máte možnosť, konzultujte ponuky s realitným profesionálom špecializujúcim sa na prenájom. Dokáže vám dať spätnú väzbu a poradiť, akú nehnuteľnosť nebude problém prenajať.

2. Plánujte výnos z prenájmu konzervatívne.

Počítajte aj s obdobiami, keď nehnuteľnosť nebude obsadená. Aspoň jeden, ale ideálne dve mesiace v roku. Počítajte s nákladmi na udržiavanie a opravy nehnuteľnosti pri zmene nájomcov približne do výšky mesačného nájmu.

3. Nezabudnite na daňové povinnosti.

Zisk z prenájmu podlieha nie len dani z príjmu ale už i povinnosti platiť odvody.

4. Zverte prípravu nájomnej zmluvy do rúk odborníka – realitnej kancelárii, alebo právnikovi.

Pomôže vám to v problémoch – napríklad pri odchode nájomníka pred výpovednou lehotou.

5. Počítajte so sezónnosťou.

Ak prenajímate nehnuteľnosť mimo sezóny, počítajte s dlhším obdobím hľadania nájomcu. Aby ste sa vyhli prípadným stratám, zvážte zníženie prvého mesačného nájomného, a to najmä vtedy, keď nájomné používate na splácanie hypotekárneho úveru.

Byť prenajímateľom znamená mať prácu na „vedľajší úväzok“. Kontrola platieb, úhrady energii, bežne aj havarijná údržba a iné činnosti si jednoducho vyžadujú čas a aj zručnosti. Ak nie ste osobou, ktorá na toto všetko bude mať silu i voľný čas, zvážte iné spôsoby, využite odborníka, alebo zvážte iné možnosti investície.