Najcennejšie indície pri výbere makléra sú referencie

shutterstock_178712633Výber makléra pre predaj vašej nehnuteľnosti je jediné najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, aby ste dosiahli dobrý predaj.Ak existuje jediný spoľahlivý nástroj, ktorým môžete odlíšiť dobrého makléra od zlého, sú to jeho referencie.

Osobné referencie od priateľov či známych sú zvyčajne tou najčastejšou cestou, ktorou sa na začiatku budúci predávajúci vyberie. Ak máte to šťastie, že máte vo svojom okolí človeka, ktorý mal pozitívnu skúsenosť a je schopný poskytnúť vám veľmi detailný a pozitívny príbeh jeho spolupráce s maklérom, máte vyhraté. Keďže vášho človeka dôverne poznáte, je takmer isté, že vás nezavádza a teda maklér, ktorého vám odporučil, bude presne to, čo hľadáte.

Bohužiaľ je oveľa častejšie, že z okruhu svojich blízkych získate skôr negatívne referencie a vám neostane nič iné, ako hľadať toho pravého makléra od začiatku priamo na trhu. Vyžadovanie referencií by sa tu pre vás malo stať samozrejmou súčasťou. Nie sú to realitným maklérom deklarované obchodné úspechy alebo rozsiahly zoznam služieb, ktoré vám prisľúbi, ktoré by vás mali zaujímať, ale množstvo a príbehy jeho spokojných klientov.

Dnes už existuje časť maklérov, ktorí svoje referencie priamo prezentujú na svojich stránkach, alebo ktorí si vedú takýto zoznam odporúčaní a zasielajú ho klientom po úvodnom stretnutí. Makléri, ktorí takýto zoznam referencií nemajú, alebo ho nie sú schopní na vyžiadanie doplniť, by okamžite mali vypadnúť z vášho užšieho výberu. Jedna referencia to v takom prípade samozrejme nespraví, práve tak ako neadresná referencia na kanceláriu ako takú.

Väčší počet referencií makléra svedčí o väčšom počte spokojných klientov, ale aj tu platí, že dôležitá je kvalita a nie kvantita. Obsah referencií je rovnako dôležitý, pretože do veľkej miery napovie o spôsobe práce a silných stránkach toho konkrétneho makléra. Zároveň vám napomôže získať predstavu, či je daný maklér pre vás tak profesne ako aj osobnostne tým pravým.

Odporúčanie na skutočne dobrého makléra je, podobne ako u lekárov alebo právnikov, ako zlatá vizitka. Vystupovanie, spôsob práce a aj výsledky makléra s kvalitnou referenciou sú zvyčajne na úplne inej úrovni ako u jeho kolegov. Je to človek, ktorého číslo budete veľmi pravdepodobne aj vy, ako jeho spokojný klient, mať stále vo svojom telefóne pre prípad, že by ste opäť potrebovali jeho kvalifikované služby. A tú kvalitnú referenciu mu na konci realizácie obchodu s veľkou radosťou ponúknete sami.