5 vecí, podľa ktorých viete, že ste si vybrali dobre svojho makléra

shutterstock_52671538Výber realitného makléra je to najdôležitejšie rozhodnutie pri predaji a kúpe, ale rozpoznať, ktorý maklér je ten pravý, je naozaj ťažká úloha. Buď sa spoľahnete na dobre mienené odporúčanie známeho, alebo sa zveríte do rúk toho najpresvedčivejšieho, či jednoducho prvého z nich. Existuje však 5 vecí, na základe ktorých môžete predpokladať, že ste si vybrali naozaj dobre.

Maklér má čo odprezentovať.

Ako sa hovorí „to, čo vám my vieme sľúbiť, Vám nikto nedokáže dať“… Veľký počet maklérov funguje na tomto princípe. Ak si ale chcete byť istý, že ste si vybrali dobre, vyberte si makléra, ktorý dokáže už pri úvodnom stretnutí niečo ukázať. Svoje posledné zrealizované obchody, referencie svojich klientov, nástroje, fotky či marketingové materiály, ktoré používa. Vyhnite sa maklérom, ktorí sa Vás jednou vizitkou a množstvom slov pokúšajú presvedčiť, že sú tou najlepšou voľbou pre riešenie Vášho realitného problému.

Maklér je otvorený vo svojich postupoch. 

Predaj, ale aj kúpa sa nemôžu udiať bez dobrej spolupráce medzi maklérom a jeho klientom. Čím je bližší ich vzťah, tým lepší je zvyčajne výsledok celej transakcie. Maklér, ktorého hľadáte, je preto ten, ktorý od samého začiatku hrá otvorenú hru. Chce, aby ste dokonale rozumeli všetkému, čo má v pláne urobiť, aby ste boli v priebehu predaja či kúpy dokonale informovaný tak, aby všetky Vaše rozhodnutia boli postavené na dokonalom pochopení situácie. Avšak pozor! Nehovorím tu o tom instatne familiárnom maklérovi, ktorý svojím neformálnym prístupom zakrýva svoje nedostatky. Tomu sa vyhnite obrovským oblúkom.

Maklér sa nebojí s Vami nesúhlasiť.

Nech už máte o sebe a svojich skúsenostiach akúkoľvek mienku, je veľmi pravdepodobné, že skúsenosti makléra, ktorý sa realitami živý dennodenne, predčia tie Vaše. Napriek tomu je množstvo maklérov, ktorí servilne prijímajú rozkazy svojich menej skúsených klientov. Hľadajte preto toho, ktorý slušne, ale veľmi otvorene zhodnotí Vašu situáciu, identifikuje problém a navrhne riešenia, nech sa akokoľvek priečia Vašim názorom. Stáť si za svojím od počiatku je znakom, že maklér je profesionál, ktorý nielen svojej práci rozumie, ale je tiež pripravený niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a kroky.

Maklér je pripravený vzdať sa spolupráce.

Najčastejším dôvodom zlého výsledku práce s maklérom je jeho strach zo straty klienta. Takýto maklér prijíma rozhodnutia a koná nie na základe toho, čo daný realitný prípad potrebuje, ale čo klient chce. Tento strach však majú iba makléri, ktorí nemajú dobré výsledky, resp. nevedia, ako sa k nim spoľahlivo dopracovať. Maklér, ktorý výsledky má, si je veľmi dobre vedomý ceny svojho času, ceny stratených príležitostí a v konečnom dôsledku aj rizika pošramotenej reputácie, ktoré hrozia v prípade zlého obchodu. Ak teda narazíte na makléra, ktorý Vám radšej slušne zaželá veľa šťastia,, zamyslite sa, či by ste predsa len nepristúpili na jeho podmienky.