3 dôvody, prečo má význam Agent kupujúceho aj na dnešnom trhu predávajúceho.

Bez názvu

Podľa posledných štatistík zažíva u nás realitný trh rast, ktorý sme naposledy videli pred krízou v rokoch 2006 a 2007. Medziročný rast cez 6% sa týka celého Slovenska a všetkých segmentov. Hovoríme teda o silnom trhu predávajúceho.

Kupujúci dnes majú obmedzenejší výber hotových nehnuteľností, musia sa rozhodovať rýchlejšie a ich celková vyjednávacia pozícia voči predávajúcemu je nevýhodná. Predpokladá sa, že historicky najnižšie úrokové sadzby tu chvíľku ostanú, a tak táto situácia s najväčšou pravdepodobnosťou nebude iná ani o rok, ani o dva.

 


Čo môže kupujúcim dnes zásadne pomôcť v ich neľahkej situácii je práve Agent kupujúceho.

  • Ako prvé dokáže Agent kupujúceho zabezpečiť, aby jeho kupujúci klient bol pripravenejší ako jeho konkurenti. Aby dobre poznal svoje preferencie, mal skúsenosť s konkurenčnými ponukami a bol aj finančne pripravený tak, že dokáže urobiť rozhodnutie o kúpe prakticky na mieste a nehnuteľnosť získať.
  • Ako druhé poslúži Agent kupujúceho ako odborný poradca ohľadom skutočnej hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Keďže zastupuje kupujúceho, dá mu spoľahlivý a nezávislý pohľad, ako výhodná alebo nevýhodná je jeho zamýšľaná kúpa.
  • Ako tretie pomôže Agent kupujúceho dohodnúť také podmienky kúpy pre svojho klienta, ktoré budú nielen bezpečné, ale aj komfortné. Dobrá kúpa nie je iba o kúpnej cene, ale aj o všetkých ostatných podmienkach, na ktoré musí kupujúci pristúpiť. Takto má kupujúci istotu, že získal najlepší možný deal v danom čase.

Najčastejšou prekážkou využitia služby Agenta kupujúceho naďalej zostáva jeho odmena. Zaplatiť províziu makléra v očiach kupujúceho navyšuje dnes už aj tak pomerne vysokú cenu kupovanej nehnuteľnosti. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Ak totiž Agent kupujúceho pre svojho klienta zabezpečí, že ako prvý má možnosť kúpiť tú správnu nehnuteľnosť za podmienok, ktoré sú vzhľadom na situáciu na trhu rozumné, získa jeho klient najlepšie podmienky pre jej následný predaj v budúcnosti. Kúpiť dobrú nehnuteľnosť za férových podmienok, hoci na trhu s rastúcimi cenami, znamená výhodnejšiu konkurenčnú pozíciu a lepšie podmienky aj pri predaji na trhu s klesajúcimi cenami.